Náš malý byt s velkou terasou

Žili jsme kdysi – já a můj muž – v krabičce od zápalek. Mysleli jsme, že budeme bydlet hlavně venku a jedno horké léto se nám to skutečně podařilo.

Zadání a potřeby

1. Vyřešit dispozici v rámci malého vnitřního prostoru tak, abychom se tam všichni (včetně novopečeného syna Tomáše) pohodlně vešli.
2. Zobytnit terasu, která minimálně během léta znamenala pokoj navíc.

Problémy a překážky

  1. V rámci dvou velkých místností jsem se musela rozhodnout, jak je co nejúčelněji využít. Z různých variant jsem zvolila spojení obývacího pokoje s kuchyní a vytvoření pracovního koutu v rámci ložnice.
  2. Abych interiér hlavního obytného prostoru zbytečně nezatížila velkými kusy nábytku, navrhla jsem vestavěnou skříň, jejíž součástí jsou zároveň posuvné dveře, které oddělují obytnou část od předsíně. Velký vestavěný šatník schovaný ve zdi tak působí téměř neviditelně.
  3. Velké kuchyňské skříně“ – chladničku a spíž – jsem umístila na tutéž stěnu za dvířka kompaktní bílé kuchyňské sestavy, která opticky jakoby splývá s bílou zdí. Samotná kuchyňská linka z dubového masivu má jen spodní řadu skříněk postavených navíc vzdušně na ocelovém podnoží. Místo horní řady skříněk jsem navrhla jen dvě lehké, prosklené vitríny a digestoř, která v kuchyni spojené s obývacím pokojem nesmí chybět.

Nápady a zlepšení

Kultivace verandy

Velkou terasu se podařilo zabydlet a odclonit od okolních domů díky dřevěné kostce s roštovou stěnou a bílým textilním baldachýnem, kterou podle mého návrhu vytvořili v truhlářství Lignum. Konstrukce má vlastní podlahu a sezení se skrytými úložnými prostory doplněné velkými polštáři.

Osobní drobnosti

Teprve při zařizování vlastního bytu mi došlo, jak jsou osobní drobnosti, které mají smysl jen pro vás, důležité pro osobitost interiéru. Tady se projevuje vaše individualita, tady se liší vaše „doma“ od jiných.

Předsíň je součástí bytu

Předsíň je sice první místnost, kterou návštěvník potká, zároveň je ale nejmenší a není v ní nic než spousta dveří. Rozhodla jsem se, že její skutečný význam pro první dojem z celého bytu podtrhnu důstojným zařízením – luxusní hnědo-cyklámenovou tapetou s motivem chryzantém a dvěma velkými, růžovými lustry.

design by various