Pohyblivá kuchyň

Brzy mi došlo, že ačkoli je Kuba na vozíku, všechno v tomhle bytě je paradoxně stále v pohybu. Jako by se lidé a věci spojili a snažili se Jakubův hendikep vykompenzovat.

Zadání a potřeby

1. Úkolem bylo kompletně předělat kuchyň v bezbariérovém bytě vybavenou stropním zvedacím systémem, který mamince Emmě pomáhá s dopravováním syna Kuby po bytě.
2. Kuchyň je v této domácnosti nejpoužívanější místností. Tady se vaří i jí, Emma tu spí, pracuje na počítači, Kuba se tu učí i rehabilituje, tady se přijímají návštěvy. Vzhledem ke specifickým potřebám bylo nutné zachovat dostatek volného prostoru a zajistit, aby nový nábytek nenarušil bezproblémový chod stropního systému. Pro Kubu bylo důležité, aby měl možnost pohybovat se po kuchyni svobodně na elektrickém vozíku.

Problémy a překážky

  1. Protože základním požadavkem byl dostatek volného prostoru, řešila jsem na prvním místě kvalitu a barvu podlahy. Všude ležela levná krytina v neutrálním, nijakém odstínu.
  2. Šlo mi o to, aby díky správně zvolenému odstínu nepůsobil volný prostor prázdně, aby se „zabydlel“ barvou. U Emmy zvítězilo tyrkysové Marmoleum. Unikátní přírodní linoleum, které se pro svou zdravotní nezávadnost a zároveň odolnost používá i ve veřejných prostorách. Jeho výraznou, živou a zároveň uklidňující barvu jsem doplnila červenými, fialovými a žlutými barevnými akcenty, zrcadlo ve žlutém plastovém rámu.
  3. Erární nevyhovující linku jsme nahradili menší kuchyňskou sestavou z Ikea. K ní jsem navrhla a na zakázku nechala vyrobit ostrůvek.

Nápady a zlepšení

Víceúčelový nábytek

V rámci místnosti bylo nutné vyřešit Emmino spaní i její pracovní místo. Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem jsem místo klasické postele zvolila rozkládací pohovku, která tak slouží i během dne.

Otevřený prostor

Kuchyňský ostrůvek je vymyšlený tak, aby u něj zároveň mohl z jedné strany sedět Kuba na elektrickém vozíku a aby Emma z druhé strany mohla vařit a tak byli co nejvíc spolu.

Židle s kolečky

Ke kruhovému jídelnímu stolu patří židle na kolečkách, které lze snadno přesunout k pracovnímu místu s počítačem. Podnoží i čalounění se sladilo do bílé barvy.

design by various