Otázky?

Jana Vařechová Holoubková

O mně

Jmenuji se Jana Vařechová Holoubková. V roce 2002 jsem absolvovala na VŠUP katedru designu ve Zlíně. Od roku 2004 jsem pracovala jako designérka časopisu Marianne Bydlení, kde jsem vytvořila více než 40 proměn interiérů. Interiéry zařizuji do puntíku a díky spolupráci s profesionály i s architektonickými zásahy. Baví mne pomáhat lidem najít jejich pravé místo.

Věřím, že každý interiér už v sobě má tu intenci a mým úkolem je pomoci mu k ní dozrát, vyjádřit ji. Do domácnosti přicházím jako někdo nezávislý, neunavené oko, které dokáže vidět skrytý potenciál. Pomáhám najít smysl, který ten prostor má, a vyslovit to nahlas.

Jak pracuji

Protože svoji práci považuju za službu druhým, baví mě nejvíc ta její část, ve které jde o to vnímat druhé, pochopit klienty a jejich potřeby, vcítit se do nich. I když k tomu práce v časopise někdy sváděla, dnes s jistotou vím, že nejsem scénograf. Nechci dělat žádné baroko pro oko. Můj přístup je realistický, mám radost, když interiér funguje, když to není jen hezký obraz, který zapůsobí na stránkách časopisu, ale ve kterém se nedá žít. Pokud to jen trochu jde, ráda zapojuji i věci, které už v daném interiéru jsou. Tenhle přístup mě zajímá proto, že v sobě obsahuje respekt ke klientům a k jejich vzpomínkám, je úsporný a ekologický.

Otázky, které by Vás mohly zajímat

1 Ve které fázi zařizování je nejlepší čas mě oslovit?

Čím dříve tím lépe. Zařizování Vašeho bydlení není jen o tom, kam dát jaký nábytek, ale je i o pocitech, komunikaci, výhledech, plánovaných dětech, o věcech zbytečných i důležitých. Měli byste se během něj například ujistit, zda opravdu potřebujete tolik skříní, nebo jestli je raději vyměníte za jednu šatnu. Chcete spíš víc malých pokojů nebo alespoň jeden prostorný? Současně se dá říct, že nikdy není pozdě, vždycky se dá něco vylepšit :)

3 Můžeme Vám ukázat/poslat naše představy o rozmístění nábytku?

Vašim náčrtům se nebráním, protože je vidět, že o prostoru přemýšlíte. Můžou se stát dvě věci:

Buď budou alespoň některé z vašich nápadů dobré, pak se objeví i v mé dispozici, nebo nebude žádný z nich pro prostor optimální, takže s ním nebudeme dále pracovat. Pokud na něm budete trvat s tím, že víte o jeho objektivních nevýhodách, je to samozřejmě Vaše rozhodnutí a já ho budu respektovat. Většinou se ale snažím získat Vaši důvěru a svoje záměry a pohnutky Vám vysvětlit tak, abyste je nevnímali jako nesmyslné direktivní příkazy. Také se ale může stát, že nábytek rozmístíte naprosto správně!

4 Stačí, když s Vámi náš společný interiér bude řešit jen manžel/manželka?

Pokud v prostoru žije více lidí, je určitě lepší, když jsou přítomní minimálně na úvodní informační schůzce. Tady může každý vyjádřit sám za sebe své představy a také se seznámit s mými názory. Předejde se tak nejasnostem a zdržením v první fázi návrhu. Vycházím přitom ze zkušenosti, že když jeden (z manželů) říká totéž, tak to nemusí být totéž :)

5 Jak dlouho trvá celý proces realizace návrhu?

To je různé, záleží na tom, jaké má zákazník časové a finanční možnosti a jak rychle reaguje na moje návrhy, emaily a postupné kroky realizace. Může to trvat měsíc nebo i rok. Já osobně se snažím reagovat pružně, jednoduché odpovědi řeším do 3 dnů, složité do týdne. Občas jsem přemožená energií našich dětí, takže někdy také nestíhám. Kdo to má doma zařízené podobně, určitě chápe :)

6 Pracujete i mimo Prahu?

Ano, doba internetu to umožňuje. Při jednodušší zakázce stačí poslat fotografie a půdorys, při složitějších se domluvíme alespoň na první informační schůzce. Doprava mimo Prahu 7 Kč/km.

7 Navrhujete i komerční interiéry, terasy případně zahrady?

Ano, například kanceláře, showroomy, soukromé školy a školky.

Pokud jde o zahrady, experimentuji zatím na naší zahrádce, kterou se postupně snažím proměnit v „jedlou“. Totéž doporučím i Vám, pokud si u mě návrh terasy nebo zahrady objednáte. Je to užitečné, ekologické a dobrodružné.

9 A co finance?

Běžný pokoj od dispozice, přes proces návrhů a potřebných schůzek do posledního detailu navrhuji za 25 000 Kč. Cena se upravuje podle konkrétních požadavků a velikosti interiéru. Při zařizování většího počtu místností nebo větší části bytu/domu apod. poskytuji slevu, stejně jako v případě, že se část mojí práce kryje s prací architekta.

Pokud je potřeba poradit jen s některými produkty nebo poskytnout určitou radu/nápad, počítá se cena kusově – 500 Kč, v případě vytváření samostatného návrhu nábytku na míru včetně komunikace s truhlářem je cena 2 500 Kč/ks.

V případě, že by o interiér projevil zájem některý z časopisů o bydlení, v rámci focení reportáže poskytuji oblíbenou službu, která je nad rámec nabídky mého návrhu - dovezu zdarma k vyzkoušení velké množství vhodných doplňků, které půjčuji z aktuální nabídky obchodů. Jsou to různé drobnosti např. vázy, lampičky, sezónní varianty polštářů, závěsů případně i větší kousky nábytku jako židle, drobný stolek apod. Tyto produkty si můžete přímo na místě vyzkoušet a případně rovnou koupit. Podmínkou focení je Vaše osobní účast alespoň na jednom záběru. Prostor se pomocí dovezených doplňků doladí. Původní doplňky které se stylově nehodí, se nefotí, pokud ovšem takové vůbec v hotovém interiéru po mém zásahu ještě jsou :-).

10 S kým spolupracuji

Spolupracovat s profesionály z jiných oborů, je přirozená součást mé práce. Níž je výčet pravidelných spolupracovníků:

Truhlářství — Lignum, Designér — MgA. Petr Tíkal, Architekti — O.T.A. ateliér, Malíř a tapetář — Petr Bačovský, Švadlena — Jana Břízová

11 Můžete vybrané doplňky nakoupit a přivézt rovnou ke mě domů?

Ano, tato služba stojí 400 Kč/hod. To je 3200 Kč/den, což je průměrná doba za kterou se dá po Praze většina předem vybraných doplňků koupit. Tato služba - vyzkoušet doplňky u Vás doma je zdarma, pokud o Váš zdařilý interiér projeví zájem některý z časopisů o bydlení. Detaily výhod a podmínek focení reportáže popisuji v otázce A co finance?

Co to znamená, když si necháte udělat návrh?

Postup práce

Úvodní informační schůzka je zdarma. Dle konkrétních a předpokládaných požadavků upřesním mailem cenovou nabídku. Po odsouhlasení zasílám zálohovou fakturu na 50 % cenové nabídky.

Po připsání zálohy na účet, nebo po předání v hotovosti do 10–14 dnů posílám mailem nebo předám osobně celkový koncept návrhu interiéru v prostorových skicách a přehledný půdorys v  odpovídajícím měřítku, a to většinou ve více variantách podle toho, co prostor a přání dovolí, součástí konceptu jsou i odkazy na vytipované zásadní produkty.

Na základě vašich námětů a připomínek návrh upravuji. Během vytváření návrhů i průběhu realizace spolu stále komunikujeme a vylaďujeme konkrétní záležitosti. Po dokončení realizace návrhu zasílám fakturu s výší doplatku. Předpokládám vzájemnou důvěru, případně mám k dispozici smlouvu o dílo.

Součásti návrhu

  1. řešení celkové barevnosti – výmalba/ tapeta
  2. výběr nábytku – z nabídky obchodů, nebo návrhy truhlářských prací na míru
  3. tipy na doplňky a jejich umístění (zastínění oken, osvětlení, koberce, polštáře, hodiny, věšáky)
  4. spolupráce s truhláři, švadlenami, malířem/tapetářem na realizaci návrhu
  5. potřebné schůzky v obchodech nebo u zákazníka (výběr podlahy, obkladů, textilu, nábytková studia apod.)
  6. v případě potřeby větších či menších stavebních úprav spolupráce s kolegy designéry a architekty (tato stavebně-technická část zakázky se platí zvlášť, její součástí je zpravidla i počítačová vizualizace - podle přání zákazníka ji lze objednat samostatně)
Chcete mít jistotu? Podívejte se na vybrané Projekty, projděte si Reference nebo případně navštivte můj veřejný facebook a zjistěte jaké jsou novinky. Těším se na vzájemnou spolupráci

Zajímá vás ještě něco jiného?

design by various