Sváteční byt

Je to výjimečná příležitost zařizovat sváteční byt. Chce to svůj čas. Jednotlivé odstíny se od sebe liší jen o půl tónu.

Zadání a potřeby

1. Mým úkolem bylo zútulnit zdařile zrekonstruovaný byt ve starém činžovním domě na Starém městě, který majitelé používají při výjimečných příležitostech alternativně k rodinnému domu na okraji Prahy.
2. Podmínkou bylo zachovat jeho historický ráz a dodat mu osobitost. Výchozí stav zakázky byl víc než příznivý: Vysoké stropy, dřevěné podlahy, špaletová, bíle natřená okna, krásné dveře, na zakázku vyrobené bílé vestavěné skříně v ložnici, minimalistická bílá kuchyňská linka.

Problémy a překážky

  1. Při výběru barev jsem se striktně držela tlumených přírodních tónů sahajících od různých odstínů bílé přes světle šedou až po grafitovou. Výchozí paleta je doplněná o teplé tóny přírodního dřeva, homeopaticky se tu objevuje růžová. Ve střídmé, tlumené barevnosti výrazně zaznívá i každý drobný akcent, například červený proužek na porcelánu.
  2. Starosvětskou atmosféru bytu jsem podtrhla výběrem historizujících židlí, křesel, pohovky a postele s nebesy na míru. Své místo tu má i klasická papírová tapeta.

Nápady a zlepšení

Postel s nebesy

Postel s konstrukcí pro nebesa patří k mým nejoblíbenějším kusům nábytku. Je to takový pokoj v pokoji. Konstrukce ohraničuje prostor a zajišťuje spícímu pár metrů krychlových absolutního soukromí.

Použití dřeva

Aby interiér nepůsobil příliš čistě, až sterilně, minimalisticky a neosobně, dodala jsem teplé akcenty z přírodního dřeva – například knihovnu z týkového dřeva do kuchyně, zajímavě tvarovaná svítidla z přírodní dýhy do předsíně.

Rodinné stříbro

Sváteční interiér si přímo říká o to, abyste z půdy snesli rodinné stříbro, servis po babičce, pendlovky, které každou hodinu odbíjejí, i pracně paličkované, zpuchřelé dečky.

design by various