Pokoj v podkroví

Podkrovní pokoj, to není jen romantika stropních trámů, Je to také nízký klaustrofobní prostor, ve kterém se obtížně rozmisťuje nábytek.

Zadání a potřeby

1. Proměnit dětsky zařízený podkrovní pokoj tak, aby vyhovoval potřebám osmnáctileté studentky.
2. Změnit nevhodné prostorové uspořádání ovlivněné podkrovním charakterem místnosti.
3. Vymyslet, kam v omezeném prostoru umístit prostornou šatní skříň.

Problémy a překážky

  1. Všechny stěny dětského podkrovního pokoje byly obestavěné nábytkem, který byl pod zkosenými stěnami většinou rozmístěný tak, že se u něj nikde nebylo možné narovnat.
  2. Objemnou skříň, která by podkrovní pokoj zbytečně zatížila, jsem nahradila vzdušnými šatníky vytvořenými ze systému Stolmen (Ikea) a bohatě nařasených textilních třásní.
  3. Kromě šatníků jsem úložné prostory rozšířila o postel se šuplíky a v pokoji zůstaly nízké komody s mnoha zásuvkami umístěné pod zkosené zdi.
  4. Barevnost vychází z klientčiny představy, která byla sladce růžová. Navrhla jsem ji přetransformovat v elegantnější, dospělejší variantu. Ta se inspiruje barvami na fototapetě (Hornbach) – tmavšími odstíny růžové a fialové. Výrazné tóny jsem doplnila a zneutralizovala tmavě modrou, bílou a šedomodrou.

Nápady a zlepšení

Pracovní stůl

Pracovní stůl jsem umístila do prostoru tak, aby od něj byl rozhled po celém pokoji.

intimní zóna

Intimní zónu jsem od zbytku pokoje oddělila pomocí dvou šatníků zavěšených v prostoru. Působí tu jako architektonické prvky, pohyblivé sloupy, které jako by podpíraly střechu.

Umístění postele

Dvoulůžko jsem umístila pod zkosený strop na vyvýšené dřevěné pódium.