Podnájem pro dva

Zařizování prvního podnájmu je výzva.Je to příležitost popustit uzdu fantazii, překročit všechny konvence, vymalovat černou barvou a vyhnout se soudům v podobě zdviženého obočí.

Zadání a potřeby

1. Byt si spolu hlavně z ekonomických důvodů pronajali dva spolužáci ze studií – Vláďa a Janka, kteří přišli do Prahy za prací. Protože nájemníci netvoří pár, šlo o to zařídit samostatný pánský a dámský pokoj, kde by měli oba všechno, co potřebují včetně soukromí a klidu.
2. Podmínkou majitelky bytu bylo, že si tu nájemníci ponechají původní zařízení. Manévrovací prostor tím byl poněkud omezený, naštěstí se ale jednalo převážně o zajímavé kousky v módním retrostylu. Novou výmalbu jsme měli povolenou.
3. Oba noví nájemníci měli za úkol označit věci, kterých by se nejraději zbavili, a naopak ty, o jejichž účinkování v interiéru by stáli. Při revizi stávající dispozice se ukázalo, že hlavní, co oběma chybí, je prostorné pracovní místo.

Problémy a překážky

  1. Vůdčí princip, který jsem v této proměně použila, pracovně označuju jako recyklaci. Jejím dokonalým příkladem je použití velkých bílých dveří vysazených ze šatníku, pro jehož zrušení hlasovali oba nájemníci, místo desek pracovních stolů, které oba naopak postrádali. Místo nohou jsem použila malířské kozy z Hornbachu, které jsme natřeli načerno.
  2. Třetí křídlo osazené zrcadlem skončilo opřené o zeď v nové převlékárně, kterou jsem vytvořila u Janky ze zbytku skříně, stropního systému Kvartal z Ikea a lehké záclony „ulovené“ z oken.
  3. Postel ve Vláďově pokoji jsem postel schovala pod přehoz Kilan z Ikea, odkud pochází také bambusový paraván, který lůžko odstínil od průchozí zóny i od studené zdi. Rohož sem navíc stylově patří, protože v době, z níž pochází většina nábytku, nechyběla v žádné domácnosti.

Nápady a zlepšení

Staré je nové

Přežitý lustr z osmdesátých let dostal nová stínítka v Jančině oblíbené barevnosti, která se uplatnila v celém pokoji. Skleněné baňky jsem použila jako svítilny pro intimní osvětlení.

záclonky

Okno v rámci výroby šatníku přišlo o svoji záclonu. Pohotově jsem ji ale nahradila pomocí průsvitné krajkové samolepicí tapety, která díky růžové barvě působí ještě romantičtěji.

Jednoduché detaily

Nad oba stoly jsem pomocí efektně barevných drátů zavěsila technicistní zářivku Starlight Ultraslim.

design by various