Doma bez bariér

Tato zakázka pro mě znamenala výzvu. Paní N. se přestěhovala do nové garsoniéry v domě pro seniory. Přála si ale, aby se tu mohla cítit jako doma a ne v domově.

Zadání a potřeby

1. Garsoniéra byla vybavená nesourodým zařízením pocházejícím z původního bytu. Všechny věci se sem ani nevešly a většina jich čekala v desítkách nevybalených krabic od banánů.Bylo nutné najít nový způsob, jak věci uspořádat a uložit.
2. Klientka si přála, aby prostor nejen plnil všechny funkce, ale aby také dobře vypadal.
3. Musela jsem respektovat i klientčiny specifické potřeby a integrovat do interiéru například nevzhlednou polohovací postel, která je pro ni základní podmínkou pohodlného spánku.

Problémy a překážky

  1. Úkol, aby prostor dobře vypadal, sloužil a zároveň pojmul velké množství věcí, jsem vyřešila díky vestavěným skříním z masivního bukového dřeva, které na zakázku vyrobilo truhlářství Janz-style. Zabraly sice celé dvě zdi a velký kus z místnosti ukously, ale protože jsme využili obě stěny od podlahy až do stropu, přinesla tato varianta maximální efekt.
  2. Součástí sestavy je i kuchyňská linka ve tvaru L, jejíž pracovní deska není v obvyklé výšce 90 cm, ale je nainstalovaná ve výšce 74 cm tak, aby u ní paní N. mohla sedět.
  3. Nemocniční polohovací postel bylo samozřejmě nutné zachovat. Díky na míru ušitému potahu, polštářům a lehkého přehozu ji teď ale může majitelka přes den snadno proměnit v elegantní pohovku, ve které by nikdo nehledal funkční zdravotní lůžko. Spolu s kruhovým starožitným stolem a židlemi vytváří příjemné zákoutí pro denní činnosti – například čtení nebo přijímání návštěv.

Nápady a zlepšení

Předměty s atmosférou

Abych přehlušila ústavní ráz místnosti, snažila jsem se do interiéru přinést zajímavé dekorativní předměty, které by tu nastolily úplně jinou atmosféru.

Nebát se lesku

Efekt lesku se v interiéru objevuje hned několikrát: Na tapetách, potahových látkách, na kruhovém koberci, perleťovém lustru i kovové lampě.

Správné sladění barev

Na textilu, tapetách i marmoleu na podlaze jsem použila elegantní paletu zemitých tónů sahající od krémové přes béžovou až po tmavší šedo-hnědou. Luxusní ladění podtrhuje střídmě použitá zlatavá.

design by various