Multifunkční garsoniéra

Spolu s designérem Petrem Tíkalem jsme vynalezli, jak z malé panelákové krabice udělat velkorysý prostor, kam se vejdou všechny činnosti, které potřebujete, a ještě trochu místa zbyde…

Zadání a potřeby

1. Vytvořit variabilní multifunkční prostor
2. Nalézt vhodné umístění pro úložné prostory
3. Zrenovovat a zútulnit strohý, vybydlený prostor panelákového bytu

Problémy a překážky

  1. Bylo potřeba prostor otevřít, zrušit nevhodnou původní dispozici. Nahradili jsme ji novým návrhem, který obsáhl všechny potřebné funkce.
  2. Zrušit klasické panelákové jádro v nejtmavší části bytu bez přístupu denního světla. Místo něj jsme navrhli na míru vyrobené moduly, jejichž součástí jsou i vestavěné skříně s úložnými prostory. V koupelně nad sprchovým koutem a umyvadlovou skříňkou vzniklo podlouhlé okénko, které sem propouští denní světlo.
  3. Kvůli omezenému prostoru v hlavním komunikačním uzlu jsme všude použili posuvné dveře, které jsou součástí na zakázku vyrobených modulů. Obvodovou zeď bytu jsme natřeli výraznou žlutou barvou. Prostor se tak pocitově zvětšil a propojil, zjednodušila se v něm orientace.

Nápady a zlepšení

Dělení prostoru.

Na úložné prostory v předsíni navazuje knihovna, která má zároveň za úkol odclonit od zbytku obytného prostoru klidovou zónu s postelí. Symbolicky je spaní oddělené závěsem. Knihovna zavěšená od stropu v záhlaví postele vznikla z levného policového systému z Ikea použitého vzhůru nohama. Vyrobený je z galvanizované oceli a působí industriálně, tak jako panelák sám.

Dekorace tapetou

2. Protože klientka trpí alergií, museli jsme se v interiéru vzdát téměř veškerého textilu. Jeho dekorativní funkci převzala papírová tapeta s květinovým motivem a podlaha s patinovaným dekorem.

Správně zvolené barvy

Teplá žlutá barva v kombinaci s přírodním dřevem a šedomodrou květinovou tapetou mají na drsný panelákový základ neobyčejně zjemňující účinky.