Pokoj pro dvojčata

Co obnáší navrhovat pokoj pro dvojčata? Dozvěděla jsem se přitom hodně o složitém životě rodiny se dvěma stejně starými batolaty.

Zadání a potřeby

1. Impulsem ke změně se stala neudržitelná situace, když dvojčata začala vylézat z dětských postýlek. Měla jsem za úkol předělat společný pokoj pro skoro tříletá dvojčata tak, aby se děti navzájem nerušily. Uspořádání prostoru mělo maximálně podpořit bezproblémové dodržování denního režimu a usnadnit tak unaveným rodičům život.
2. Zařídit, aby se během večerního uspávacího rituálu do pokoje pohodlně vešel jeden dospělý, který by tu v případě potřeby mohl i usnout a přespat.
3. Měla jsem prostor koncipovat tak, aby se mohl flexibilně měnit stejně rychle, jak děti porostou.

Problémy a překážky

  1. Bylo potřeba nahradit nevyhovující hluboké postýlky, z nichž děti vyrostly, jinou alternativou. Hledala jsem takové postele, na kterých by se kromě dětí pohodlně vyspal alespoň jeden vypravěč. Zvolila jsem velké válendy s postranicemi, které zabrání pádu na zem. Bonusem jsou úložné prostory, které zároveň vyřešily i problém s nedostatkem místa na ukládání věcí.dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui
  2. Dispozici jsem vyřešila symetricky, postele jsem umístila ke dvěma protilehlým stěnám a oddělila je „hracím“ kobercem Happy Dots (Voivo).
  3. Sílící potřebu dětí, které pracovně říkám „já sám“ jsem v interiéru saturovala pomocí různých interaktivních věcí: Na zeď jsem nechala nainstalovat otevírací skříňky Förhöja (Ikea), které mají dvířka natřená tabulovou černí, pod ně věšák, kam si mohou děti samy ukládat oblečení, dveře jsem polepila samolepicím povrchem post-it, takže slouží jako nástěnka a nezapomněla jsem ani na dva nástěnné metry, které do budoucna zaznamenají, jak rychle holky rostly.

Nápady a zlepšení

Listová nebesa

Intimitu, na niž byly děti až dosud zvyklé z malých vystlaných postýlek, jsem se pokusila znovu evokovat pomocí „nebes“, velkých zelených listů – baldachýnů Löva z Ikea.

lezení povoleno

V pokojíčku není nic zakázáno. Prostor je promyšlený tak, aby se dalo kamkoliv vylézt, kamkoliv se schovat a aby přitom holčičkám nehrozilo žádné nebezpečí.

Magický stůl

Magický stůl od Magisu má duté průhledné plastové nohy, které si děti mohou vydekorovat pomocí vlastnoručně vybarvených omalovánek. V každém rohu se do nohy vkládá kelímek, do kterého lze nasypat pastelky nebo nalít vodu v případě, že děti pracují s vodovkami.